صفحه ها
دسته
....
يادياران قديمي نرود از دل تنگ...
دوستان نازنينم
مداحی
سایت
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1102232
تعداد نوشته ها : 1349
تعداد نظرات : 1773

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

اول خدا

 

           

 

مادر نازنينم

آبي‌ترين، دريايي‌ترين و آسماني‌ترين تقدسِ زندگي‌ ام

دستانت را بوسه مي‌زنم .

روزت  مبارك!

 

اس ام اس هاي مخصوص تبريك روز مادر
دسته ها : عمومی
سه شنبه 3 3 1390

 

 

اول خدا

 

دوستاي گلم سلام

حدود يه هفته هست كه نمي تونم نظراتم رو بخونم ! نمي دونم اين مشكل براي شما

 هم پيش اومده يا نه ؟هنوز كه تبيان جوابي به من نداده

 از دوستاي گلي كه بهم سر زدن ممنونم .

شادباشين و زلال    آنيما

 

دسته ها : عمومی
سه شنبه 20 2 1390

 

اول خدا

 

 

نازنين دوستاي گلم سلام

سعادتي نصيبم شده كه اميدوارم شما هم به اون دست پيدا كنيد . امروز راهي كربلام و به ياد همه تون هستم و فراموشتون نمي كنم .

متاسفانه چند روزيه كه اينترنتمون قطع شده با اين وجود دلم نيومد بدون خداحافظي از دوستاي نازنينم برم و الانم كافي نتم و يه عالمه كار دارم .

 دوستاي خوبم اگه گاهي اوقات ناخواسته حرفي رو زدم كه دلي ازم رنجيده لطفاً حلال كنه .

بهار و عيدتون هم مبارك ! سال خوبي داشته باشين . دعا براي نازنين زهرا "عج " يادتون نره .

 

                                          التماسي از جنس دعا    آنيما

دسته ها : عمومی
شنبه 28 12 1389

 

اول خدا

 

 

در نسخ ایرانی فعلی، اصلاحاتی روی تصویر انجام شده و از فریبندگی چهره نوجوان چیزهایی نگه داشته شده است ولی از زیبایی جذاب آن کاسته شده است. شانه سمت چپ اندکی با پارچه پوشانده شده است و دهان و چشم‌ها اندکی اصلاح شده است. به طور کلی می­‌توان گفت که هنرمندان ایرانی سعی کرده­‌اند جنبه های زیبا پسندانه تصویر Lehnert را کاهش دهند و تصویر را از حالت جذاب خارج نموده، به آن زیبایی مقدسی ببخشند.
سالهاست که تصویری به عنوان تصویر نوجوانی رسول خدا (ص) در ایران انتشار می یابد. بسیاری از مردم در عین نشان دادن علاقه شان به این تصویر، این پرسش را مطرح می کنند که تصویر یاد شده از کجا آمده است؟ شنیده شده است که کسانی در پاسخ می گویند این تصویری است که بحیرای راهب در سفری که حضرت به همراه عمویش ابوطالب به شام داشت، آن را کشیده است. اما در واقع درستی این پاسخ در معرض تردید قرار دارد.


نویسنده استدلالهای خاص خود را دارد و تلاش کرده تا نشان دهد اصل این تصویر از کجا آمده است. شاید باب بحث در این باره همچنان باز باشد.

عجالتا این مقاله را ترجمه و در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهیم. عنوان اصلی مقاله چنین است:


The Story of Picture
Shiite Depictions of Muhammad
Pierree Centlivre & Micheline Centlivres-Demont
در مجله
ISIM Review 7
Spring 2006
pp. 18-19
 
 
 

شیعیان ایران سابقه دیرینه­ای در به تصویر کشیدن اعضای خاندان حضرت محمد(ص) و خود ایشان دارند. از اواخر دهه نود، پوسترهای پرفروشی منقش به تصویر حضرت محمد(ص) در ایران چاپ شده است که در آنها حضرت محمد به صورت جوانی خوش­چهره تصویر گردیده است. این پوسترها امروزه با استفاده از فناوریهای روز و ابزارها و تکنیکهای مختلف تولید می­گردند. با وجود این، ساختار تصاویر هنوز سنتی هستند، پس زمینه آنها رنگ ساده ­ای دارد و رنگها به سادگی در کنار یکدیگر قرار گرفته­اند. به علاوه، این تصاویر همواره خصوصیات و صفاتی دارند که تمایز آنها را از دیگر عکسها آسان می­سازد، به عنوان مثال شمشیر دو لبه حضرت علی(ع).
اما تصویری که در اینجا بدان خواهیم پرداخت، اساسا با تصاویر قبلی متفاوت است: این تصویر نوجوانی خوش­قیافه با چشمانی لطیف و چهره­ای دلنشین را نشان می­دهد که تا حد زیادی یادآور نقاشیهای اواخر رنسانس است، به خصوص تصاویر نوجوانانی که توسط Caravagio کشیده شده، همچون پسری با سبد میوه (Boy Carrying a Fruit Basket رم، گالری Borghese) و یا پدر جان تعمید دهنده (Saint John The Baptist موزه Capitole). همان نرمی مخمل­شکل گونه­ها، همان دهان نیمه باز و همان نگاه نوازش­گر. هرچند نسخ متفاوتی از این تصویر وجود دارد، اما همه آنها صورتی جوان را نشان می­دهند که اغلب در زیر آنها نوشته شده محمد رسول الله و یا حتی اطلاعات دقیق­تری درباره دوره­ای از زندگی محمد(ص) که این عکس بدان متعلق است و حتی منبع عکس داده شده است.
 
یک اکتشاف جالب

در سال 2004، در حین بازدید از یک نمایشگاه عکس مختص به دو عکاس Lehnert و Landrock، تصادفا موفق به کشف ریشه این پوستر ایرانی شدیم و آن عکسی بود که Lehnert بین سالهای 1904 و 1906 در تونس گرفته بود، و سپس در اوایل دهه بیست به صورت کارت پستال چاپ و توزیع شده بود.

Radolf Franz Lehnret 1878 – 1948 که اهل جمهوری چک امروزی بود، در سال 1904 به همراه Ernst Heinrich Landrock  1878 – 1966 آلمانی به تونس آمد، اولی به عنوان عکاس و دومی به عنوان ناشر و مدیر. از آنجایی که Lehnret در سال پیش از آن اقامتی کوتاه در تونس داشت، علاقه زیادی به مناظر طبیعی و ساکنان آنجا پیدا کرده بود. شرکت این دو (L&L) به صورت تخصصی به چاپ تصاویر از مناظر زیبا در تونس و مصر می­پرداخت و هزاران عکس و کارت­پستال از این مناطق چاپ نمود.

Lehnert که در موسسه هنرهای گرافیکی وین تحصیل کرده بود، روابطی با اعضای جنش pictorialist که عکاسی را به عنوان اثر هنری می­دانستند، داشت. عکسهای Lehnert نه تنها بیابان، تپه های شن روان، بازارها و مناطق محلی تونس را نشان می­داد، بلکه شامل تصاویری از پسران و دختران نابالغ جوان بود که سنی بین کودکی و نوجوانی و چهره ای بین زن و مرد داشتند. این تصاویر معمولا مطابق سلیقه مشتریان اروپایی تهیه شده بود که تصویری وسوسه انگیز و وهم­آمیز از شرق داشتند.
Lehnret بدون شک در تهیه عکسها از این مساله استفاده نموده، ولی نبوغ قابل توجهی نیز به خرج داده است. عکسهای او به صورت چاپ نقره ای، گراورسازی شده و چهاررنگ چاپ شده است. اکثر این کارت پستالها از سال 1920 در آلمان چاپ شده و در مصر پخش شده است.
 
چاپها و متنهای منطبق
هیچ شکی نیست که کارت پستال نشان داده شده در شکل 1، که براساس شماره گذاری L&L، شماره آن 106 است به عنوان مدل پوسترهای ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است. به علاوه، نام کارت پستال شماره 106 محمد است، که این خود به تنهایی می­تواند نشان دهد که چرا تصویرگران ایرانی آنرا به عنوان مدلی از حضرت محمد(ص) انتخاب نموده­‌اند. بدون شک، همه نسخ موجود از این عکس، همه از عکس شماره 106 الگوبرداری کرده­‌اند با این تفاوت که نسخ اولیه به عکس اصلی شبیه ترند. بدین ترتیب، Lehnret ناخواسته در قلب یک اسطوره قرار گرفته است.

سوال درباره ارتباط بین توصیف مرسوم از چهره پیامبر و چهره جوان تونسی، هنوز بدون پاسخ مانده است. تصویر نمایشگر چهره یک نوجوان خندان است، با دهانی نیمه باز، عمامه ای بر سر و گل یاسمنی بر گوش. همین چهره در کارت پستالهای دیگری و تحت عناوین دیگری از قبیل احمد، جوان عرب و غیره تصویر شده است.

کشف مسیری که باعث گردیده تصاویر چاپ شده در دهه بیست به دست ناشران تهران و قم در دهه نود برسد، برای ما ممکن نبوده است. اما این سوال وجود دارد که چه چیزی باعث شده که ناشران ایرانی شباهتی بین پیامبر اسلامی در سنین نوجوانی و تصویری یک جوان تونسی بیابند؟
قبل از جنگ جهانی اول، تصویر محمد در مجله National Geographic در ژانویه سال 1914 و تحت مقاله ای با عنوان اینجا و آنجا در شمال آفریقا چاپ شد که زیر آن نوشته شده بود عربی با یک گل. در دهه بیست، کارت پستالهای تونسی L&L بین سربازان فرانسوی در شمال آفریقا بسیار محبوب بود. در دهه های هشتاد و نود، کتب متعددی شامل عکس این نوجوان چاپ شد، ولی اغلب آنها عنوانی غیر از محمد به عکس داده­ اند.

در نسخ ایرانی فعلی، اصلاحاتی روی تصویر انجام شده و از فریبندگی چهره نوجوان چیزهایی نگه داشته شده است ولی از زیبایی جذاب آن کاسته شده است. شانه سمت چپ اندکی با پارچه پوشانده شده است و دهان و چشمها اندکی اصلاح شده است. به طور کلی می­توان گفت که هنرمندان ایرانی سعی کرده‌­اند جنبه های زیبا پسندانه تصویر Lehnert را کاهش دهند و تصویر را از حالت جذاب خارج نموده، به آن زیبایی مقدسی ببخشند.

عنوان یکی از پوسترها (تصویر 2) این است: تصویر روحانی حضرت محمد، در سن 18 سالگی در همراهی عمویش در یک سفر تجاری از مکه به دمشق. به علاوه ادعا شده است که این تصویر توسط یک کشیش مسیحی کشیده شده و تصویر اصلی آن در موزه رم قرار دارد.
 
 
ریشه مسیحی؟
همانطور که پیش از این نیز گفته شد، برخی از نوشته­ها برای این اثر ریشه ای مسیحی قائلند، و نه یک ریشه اسلامی که این مساله مسلمانان را از گناه نگاه به صورت پیامبر و یا تصویرگری چهره وی، مبری می سازد. به علاوه، این موید این مطلب است که مسیحیان حضرت محمد [ص] را در همان سنین کودکی به عنوان شخصیتی الهی پذیرفته اند. این داستان از یک کشیش مسیحی کاتولیک یا ارتدکس به نام بحیرا صحبت می کند که بر اساس داستان، در قرن نهم یا دهم میلادی، در حین گشت و گذار حضرت در سوریه وی را براساس نشانه پیامبری بین شانه هایش بازشناخته است. پیامبر آینده باید می گفته است: "هنگامی که من به آسمان و ستاره ها می نگرم خود را بالاتر از ستاره ها می یابم". به همین دلیل است که در بعضی عکسها ستاره هایی در پس زمینه عکس دیده می شود.

هرچند که هیچ توصیفی درباره چهره حضرت محمد(ص) در نوجوانی وجود ندارد، ولی توصیفاتی از چهره وی در بزرگسالی گفته شده است: گفته شده که وی پوستی سفید داشته، چشمانی سیاه، گونه هایی صاف، ابروان پرپشت و کمان­گونه. دنداندهای مرتب و مویشان کمی موجدار بوده است. این خصوصیات در مورد نوجوان تصویر شده در پوسترهای ایرانی دیده می شود. در حقیقت این تصویری از یک تصویر و نمایشی از یک نمایش است. به عبارت دیگر، تصویرگران ایرانی مدلی از حضرت محمد(ص) را انتخاب کرده‌­اند که نمایانگر زیبایی، جوانی و توازن است.

منبع: سایت کتابخانه تخصصی تاریخ ایران و اسلام تاریخ انتشار روی سایت: 25 اسفند 85
نوشته:  Pierree Centlivre & Micheline Centlivres-Demont
ترجمه جعفر هادی جعفریان
منبع دیگر: ویکی پدیا
                                                              وبلاگ : لطیفه های ایرانی "
دسته ها : عمومی - عکس
دوشنبه 2 12 1389

 

اول خدا

 

چندروز پیش رفته بودم نمایشگاه کتاب . چنگی به دل نمی زد . مثل هرسال

نبود .یه دفعه رو به دلخواه و دو بار دیگه رو بالاجبار راهی نمایشگاه شدم !

هوا واقعاْ سرد بود و منم به شدت سرمایی ولی خوب نمی شد به بعضی ها

 نه  گفت !

تنها شانسی که آوردم این بود که انتشارات " تکا "  هم اون جا یه غرفه ی

کوچولو داشت ومن تونستم چند تا کتاب شعر البته گزیده ی اشعار شاعرای

 نازنینی رو که دوست داشتم بخرم و از همه مهمتر گزیده ی اشعار " آقای

 صفربیگی " بود که دوبیتی ها و رباعی هاشون رو عاشقانه دوست دارم .

حیفم اومد برای شما ننویسم با اجازه ی شاعر خوبشون !

 

تقدیم به شما دوستای گلم  :

 

 

این دل که شهید دوستت دارم توست

تنها به امید دوستت دارم توست

باران که به روی شعر من می بارد

اجرای جدید دوستت دارم توست

 

 

از این همه ابر لوس باران عزیز!

شد چهره ی من عبوس باران عزیز !

خشکید دوباره غنچه ی لب هایم

یک قطره " مرا ببوس " باران عزیز !

 

 

از بس که خدا به ما دوتا بد بین است

از فرط خجالت سرمان پایین است

ما متهم ردیف اول هستیم

عاشق شده ایم ،جرم مان سنگین است !

 

 

تا کی سرکوچه تان هیاهو بکشم

از چار طرف محله را بو بکشم

سارا ! تو رو هرکه دوست داری ،نگذار

مجبور شوم دوباره چاقو بکشم

 

 

ما با دل مان هنوز مشکل داریم

صد سنگ بزرگ در مقابل داریم

معشوق خودش می برد و می دوزد

انگار نه انگار که ما دل داریم

 

دسته ها : شعر - عمومی
يکشنبه 7 9 1389

 

اول خدا

 

" نه با کسی بحث کن، نه از کسی انتقاد کن.

هر کی هر چی گفت بگو حق با شماست و خودت را خلاص کن.

 آدم‌ها که عقیده‌ات را می‌پرسند، نظرت را نمی‌خواهند.

می‌خواهند با عقیده‌ی خودشان موافقت کنی. بحث کردن با آدم‌ها بی‌فایده است."

 

 

 

  دوستان نازنینم سلام

از این به بعد پست تولدی در وب من نمی بینید اینو برای دوستان خوبی گفتم که

 تاریخ تولداشون رو برام نوشتن و هنوز روز تولدشون نشده ولی فراموش

 نمی کنم که به وبشون سر بزنم.

 

                                           ارادتمند همه ی دوستای گلم    آنیما

 

       تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید 

دسته ها : عمومی
يکشنبه 14 6 1389

 

اول خدا

 

 

ای دوست ز رحمت دل آگاهم ده

 در ماه دعا سیر الی اللهم ده

 

ماه رمضان و ماه مهمانی توست

در محفل مهمانی خود راهم ده

 

دسته ها : عمومی
چهارشنبه 20 5 1389

اول خدا

 

 

           

 

 

  رهبرم !

ای مولا و سرور ما ! تولدتان مبارک .

چیز قابلی ندارم تقدیمتان کنم، جان ناقابلی دارم تقدیم شما

منت بگذارید قبول کنید ...
 

 

 

 

 

 

دسته ها : عمومی
پنج شنبه 24 4 1389

اول خدا

دوستان نازنینم سلام

عید مبعث رو به پیشگاه مقدس حضرت ولیعصر"عج "

 و همه ی شما خوبان تبریک می گم.

 

 

مبارک باد زیبا مبعثش که :

با اقرا باسم... آغاز و

باانا اعطیناک الکوثر...بیمه و

با الیوم اکمل الدین... جاودانه شد!

 

Upgrade your email with 1000's of cool animations

 

دسته ها : عمومی
شنبه 19 4 1389

 

اول خدا

 

دوستان نازنینم سلام

 

امشب لیلة الرغائبه براتون  آرزوی بهترین ها رو دارم.

 

دعا برای آقا امام زمان " عج " یادتون نره !

 

" اللهم عجل لولیک الفرج "

 

اگه امشب دلتون تا یه جاهایی پرکشید من رو هم از یاد نبرین !

 

خدایا به حق این شب عزیز همه رو به آرزوهاشون برسون.

 

خدایا ما را آن ده که آن به.

 

 

خدایا شیرینی بخشش و محبتت را به ما بچشان.

 

                                     التماس دعا   آنیما

دسته ها : عمومی
پنج شنبه 27 3 1389
X